تبریک معاون محترم رییس جمهور به اولین زن برنده جایزه فیلدز در جهان


برترین جایزه ریاضی دنیا در دست بانوی ایرانی


یک بانوی ایرانی به عنوان نخستین زن دنیا موفق به کسب برترین جایزه جهانی ریاضی به نام «فیلدز»شد که معتبر‌ترین جایزه و معادل نوبل ریاضی است و از سوی کنگره جهانی ریاضیدانان اعطا می​شود​.

 

دکتر مریم میـــرزاخانی به دلیل تلاش های مــــوثر و تاثیر​گذارش در زمینه نظریه هندسه و نظریه ارگودیک به دریافت این جایزه نائل شده است.

مدال فیلدز جایزه‌ ای است که عموما هر چهار سال یک بار به دو نفر از چهار ریاضیدان زیر 40 سال برای کشف​های برجسته ریاضی‌ اعطا می‌شود. اعطای جایزه فیلدز از سال ۱۹۳۶ آغاز و نام خود را از «جان چارلز فیلدز»، ریاضیدان کانادایی گرفته که نقش کلیدی در برقرار کردن این سنت داشته است.

مریم میرزاخانی متولد ۱۳۵۶ در تهران و از دانش‌اموختگان دبیرستان فرزانگان تهران است. میرزاخانی در دو دوره متوالی المپیاد جهانی ریاضی، در سال​های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴، عضو تیم ایران بوده و هر دو سال مدال طلا و در سال ۱۳۷۴ نمره کامل گرفت. او دوره کارشناسی ریاضی را در سال ۱۳۷۸ در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رساند و برای دوره تحصیلات تکمیلی به دانشگاه هاروارد رفت. میرزاخانی دوره دکتری را زیر نظر کورتیس مک‌مولن، برنده مدال فیلدز سال ۱۹۹۸، در سال ۲۰۰۴ در دانشگاه هاروارد به پایان رساند. او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ محقق موسسه ریاضی کلِی و استادیار و سپس استاد تمام دانشگاه پرینستون بوده و از سال ۲۰۰۸ نیز استاد تمام دانشگاه استنفورد بوده است.

به همین مناسبت معاون محترم ریاست جمهوری، پیام تبریکی به این شرح منتشر کرد:

خانم پروفسور مریم میرزاخانی

با کسب برترین جایزه رشته ریاضیات توسط سرکارعالی بار دیگر برگ زرین دیگری از کتاب افتخارات زنان توانمند و بلند همت ایرانی ورق خورد. مفتخرم به نمایندگی از زنان و دختران ایرانی دریافت این نشان علمی را که نشان از شایستگی و قابلیت شما دارد تبریک عرض نموده و موفقیت روزافزونتان را در خدمت به بشریت و هموطنانتان از خداوند متعال مسئلت نماید.

مام میهن به فرزندان فرهیخته و اندیشمندی چون شما می بالد.

شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده

/ 1 نظر / 36 بازدید
نوشی

جقدر دلم برای تو و تکیه گاه بودن ات تنگه. حیف که کیلو متر ها با هم فاصله داریم اینجا باید بدویم تا زندگی زا از صفر بسازیم