دفترخانه ها در کما برای سومین روز متوالی

به گزارش خبرنگار پارسینه؛ فعالیت دفاتر اسناد رسمی برای سومین روز متوالی در کماست. امروز برای سومین روز متوالی دفاتر اسناد رسمی در حالی با قطعی دستگاه pos  روبرو بودند که سه روز است منتظر و چشم به راه خوب شدن حال دستگاه POS مستقر در دفاتر هستند و امتداد این مشکل مردم را در تنظیم سند دچار اختلال شدید کرده است.

یکی از ارباب رجوعهای یک دفتر اسناد رسمی که می گوید مسافر اروپاست و در حالیکه بشدت عصبانی است با اعضای دفترخانه درگیر شده و در توضیح مساله می گوید انتقال مهمی باید قبل از سفر انجام دهم و با توجه به اینکه تا مدت طولانی برگشت نخواهم داشت این اخرین فرصت من برای انجام این امر است و حیثیت من در خطر است

در دفترخانه ی دیگری طرفین یک سند قطعی و رهنی که دو روز است با این مشکل دچار بحران و اختلاف بین طرفین سند ایجاد شده است درگیر شده اند و فروشنده، خریدار را به تبانی با دفترخانه برای صادر نکردن سند متهم و نابسامانی در دفترخانه ها در حال گسترش است.
 
 یکی دیگر از ارباب رجوعهای یک دفترخانه با اشاره به اینکه مادرش سخت بیمار است و برای گرفتن مستمری اش نیاز به پول دارند و گرفتن پول از بانک هم وکالت می خواهد و اگر تاامروز که روز اخر هفته است اینکار پس از سه روز انتظار انجام نشود به مشکل در بیمارستان برمی خورند با اظهار تاسف از مشکلاتی که در پوز دفترخانه است تاکید می کند که ای کاش مسولان pos می دانستند گاهی جان مردم در خطر است نه تنظیم یک سند!

شایان ذکر است که دفاتر اسناد رسمی برای پرداخت وجوه اسناد خود ملزم به پرداخت وجوه از طریق دستگاه POS هستند که اگرچه این سیستم در طول ماه و روزهای متفاوت با اختلالاتی مواجه است اما این اولین بار است که به صورت مستمر سه روز پیاپی قطعی سیستم POS بانک ملی مستقر در دفترخانه ها با پاسخ عدم ارتباط با مرکز مواجه است و به استناد اظهارات اپراتورهای شرکت پشتیبانی سامان که بنا به گفته ی دفاتر اسناد رسمی پشتیبانی ضعیف و ناکارامدی در حمایت از این سیستم را دارد مشکل در حال بررسی است و از دست ایشان کاری ساخته نیست.

این اتفاق در حالی است که مردمی که طی سه روز گذشته برای تنظیم سند خود به دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور مراجعه کرده اند به ستوه آمده و گزارشها حاکی از درگیری ارباب رجوع با بسیاری از اهالی دفترخانه هاست.

دفتر خانه ها اظهار می کنند که در طی سه روز گذشته صرفا در طول روز برخی دفاتر به صورت لحظه ای دستگاه pos شان وصل شده  و قادر به پرداخت وجوه اسناد خود و تنظیم سند رسمی شده اند.

گفتنی است طبق قانون دفاتر اسناد رسمی درصدی از پرداختهای خود را می توانند در مواقع مشکل، از طریق بانک انجام دهند اما با توجه به سقف محدود این واریزهای قابل انجام از طریق غیر pos هم مردم هم دفترخانه ها دچار تعذر شدید شده و هیچ مقامی در این زمینه پاسخگو نیست.

بنا به اخبار واصله دفترخانه ها در حال تنظیم درخواستی به ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (معاونت محترم قوه قضاییه) برای رسیدگی به این امر و چاره اندیشی در این حوزه به عنوان مقام عادل هستند که درخواستشان منضم به چندین متر ارور متوالی پرینت دستگاه POS است.
 

/ 4 نظر / 19 بازدید
nasiri

باسلام و ارادت و ممنون از زحمات شما ؛ متاسفم به همه همکاران خصوصا کانون و جوامع که نمیدانم این درد ومشکل را چگونه و بدست چه کسی باید حل کنند؟ . از ماهها قبل در پرداخت هزینه های جاری دفترخانه با مشکل مواجهم و از تسهیلات بانکی استفاده نمودم تا سرپا بمانم . و در کسادی بازار یکی دو تا سند تعهد و وکالت آمد اما دریغ شد ز دست این POS بی سامان !!!. البته بعض از همکاران با واردکردن شماره فرضی تراکنش ، سند را مینویسند و یا در اسناد غیرمالی بصورت حجمی حق الثبت را پرداخت میکنند . و یکی از همکاران میفرمود که حق الثبت غیرمالی را بصورت ماهیانه و طی یک تراکنش واریز مینماید. حتی سهم سامانه را همچنین ، اما بنده تا اوایل سال 92 غیرمالی ها را بصورت حجمی و هر 5 روز ( طبق ماده 52 ) اقدام میکردم . که تخلف گرفتند و فرمودند : عدم رعایت ماده یک دستورالعمل پرداخت الکترونیکی !!!!!! ، برخورد یک بام ودو هوا !!!! خدا به دادمان برسد.

مهدی سجادی فر

با سلام و درود محضر همکار فرهیخته و بزرگوار سردفتر سهرابی سخن گفتن در خصوص بلای عظیمی بنام پوز ملی بسیار سخت است چرا که تمام گفتنی ها را بزرگوارانی چون شما گفته اند و .... ولی متاسفانه پاسخی غیر از سکوتی سرد و سنگین دریافت نشده است ولی امروز کارد به استخوان رسیده و سکوت جایز نیست تحمل سه روز قطعی دستگاه پوز خارج از توان ماست لذا ما ضمن ابراز تاسف به مسولین نالایق ذیربط خواهان رسیدگی هر چه سریع به این امر هستیم.

میرزا بنویس

باسلام و ادب گرچه فریادمان را نمیشنوند ولی حسب وظیفه حرفه ای باید فریاد کنیم ...از احساس مسئولیتتان متشکرم

حسینی- 30 دماوند

باسلام واحترام درخصوص موضوع سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه مطلب شکسته ای در خبرآنلاین به نشانی زیر نوشته ام درصورت صلاحدید نسبت به اطلاع رسانی به همکاران جهت اعلام نظر همکاری بفرمایید. با تشکر رضا حسینی سردفتر30 دماوند http://www.khabaronline.ir/%28X%281%29S%285o4zkfprnucuvkq3vxkrdvyc%29%29/detail/363876/weblog/houseini-reza