تاملی بر روزنگاری در فضای مجازی

زبان روایی مشکلات و معضلاتی که در اطراف ما می گذرد، یکی از شیوه های کاربردی و عملیات گرا برای بازخوانی مسائل و تلاش برای معطوف کردن توجهات برای یافتن راه حل ها و تعبیه راهکارها برای مرتفع نمودن آنهاست. زبان روایی، اگرچه که سختی خاص خود را در احتیاط در نحوه نگارش و پرهیز از اختلاط با بخشهای بسیار تلخی که روان سایرین را آزرده می کند دارد لیکن تاثیر خاص خود را در بازتاب مسائل و درک افراد خارج از صحنه از معضلات دست به گریبان زندگی مردمان دارد.

نسیم صبح که با شیوه و رویکرد روایی آنچه از مصائب و مسائل در اطراف ما می گذرد مدتهاست به نگارشی آرام و در حاشیه مشغول است اما توجه سایر همکاران به تاملی دوباره برای بازگویی مسائل و مشکلات پیش رو به این شیوه ی واقع گرایانه راه گشایانه را یاداور می شود که در دل خود هم روایت مشکلات اجتماع که در اطراف ما ساری است بازگو می کند هم می تواند حامل واقعیتهای تلخ و ناباورانه ای باشد که در حرفه بر خود ما جاری است. باشد که دست در دست هم بتوانیم پله به پله از این گردنه سرسخت و تنومند پیش رو عبور کنیم.

استقبال رسانه ها نیز از این شیوه ی پردازش به مشکلات و مسائل پیش روی زندگی مردمان نشانگر عمق تاثیرگزاری این روش هاست. شاید زمان آن فرا رسیده تا در کنار تحلیل های حقوقی و مطالب علمی و تحلیلی خود، بازگویه هایی از آنچه در اطرافمان می گذرد چاشنی فضای مجازی حوزه سردفتری کنیم تا دستاوردهای مورد انتظارمان سهل الوصول تر گردند.

بازنشر مطالب اینچنینی فضای مجازی توسط سایر رسانه های پر بیننده، مهر صحتی است بر این تحلیل. به عنوان مثال در این مقوله می توان به بازنشر "ازدواج ها آبکی شده است" نسیم صبح اشاره کرد که نگاهی است گذرا بر فراز و نشیب طلاقهای اجتماع، و ضرورت بازنگری در وضعیت ازدواج و طلاق در جامعه.

یا ازدواج ها آبکی شده یا حوصله ها، پارسینه

ازدواج ها آبکی شده یا حوصله ها؟ ، تابناک

 

/ 2 نظر / 22 بازدید
نوبخت

عجب ! / حقایق تلخ به شیوه زیبایی نگارش شده

nasiri

سلام و خسته نباشید ؛ بسیار کارعالی و در خور تقدیر است و مایه مباهات . دست مریزاد . که لایه های زندگی مردم و تخریبی که رفتار و عملکرد این اشخاص چون موریانه ! بر جامعه میگذارند را با قلمی تصویرگونه بیان نموده اید - که این عوامل باعث گسستگی وضعیت فرهنگی - اجتماعی جامعه و عواقبی که اینده گریبانگیر آن خواهد بود . و تلنگری به حاکمان و مسئولین جامعه جهت اتخاذ رویکردی جدید و توجه به این مسائل ، هرچند بنظر خود بهتر میدانند.