زنان و مشارکتی شایسته /انتصاب خانم مولاوردی به شورای فرهنگی اجتماعی زنان

خانم شهیندخت مولاوردی به عضویت شورای فرهنگی- اجتماعی زنان درآمد

با حکم رییس جمهور شهیندخت مولاوردی به عضویت شورای فرهنگی- اجتماعی زنان درآمد*. بر اساس بند 3 ماده 2 آیین نامه شورای فرهنگی- اجتماعی زنان، و با حکم دکتر حسن روحانی، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به مدت سه سال به عضویت این شورا منصوب شد. ضمن تبریک به سرکار خانم مولاوردی، آرزوی سالهایی پرثمر برای ایشان آرزومندیم.

اخبار پرشور و پرفعالیت حوزه معاونت زنان ریاست جمهوری، بهانه ای شد تا در ابتدای صبحگاه، ذهنم برای ساعاتی، هرچند گذرا به مشارکت و فعالیت زنان در فضای فعلی مشغول باشد. مشارکتی که کم است و بار معاونت تازه تاسیس را دوچندان خواهد کرد و حرکت این مجموعه را با فشار مسولیت و تکالیف و وظایفی گسترده مواجه کرده و خواهد کرد و اگر نباشد مشارکتی فراگیر، چشم انتظاری حرکتهایی بزرگ و ماندگار، توقعی بیراه و بیجا خواهد بود که از مجموعه ای نوپا اگرچه فعال و پرشور و پر انرژی و پرشتاب، زیاده خواهد بود.

مشارکتی که نیازمند تقویت است. مشارکتی با دیدن خبر دیدار خانم مولاوردی با خانم ابتهال گاصد الزیدی، وزیر مشاور در امور زنان جمهوری عراق، به نظرم بسیار قلیل و ناچیز آمد. آنجا که وزیر مشاور در امور زنان عراق، در سخنانش بر حضور موفق زنان در مجلس عراق از سال 2005 میلادی که به 26 درصد رسیده است تاکید کرده است. خبر مشارکت 26 درصدی زنان در مجلس عراق، و حضور حداقلی و انگشت شمار زنان در مجلس ایران نکته ای نیست که بتوان به آرامی از کنار آن گذشت و حرکتی جدی و وسیع در سطح اجتماع و به طور خاص، جریانات سیاسی زنان را می طلبد تا با خیزشی تاریخی، این خلل را برطرف نمایند.

 

زنان و مشارکتی شایسته:

ضعیت زنان در هر کشور، نمایی است از تحولات و اوضاع داخلی آن کشور و سمت و سوی نگاه کلان و مدیریتی مملکتی و دیدگاههای حاکم بر فضای اجتماعی، به انضمام همت جمعیت زنان و تلاش این مجموعه برای رسیدن به جایگاه مطلوب خود.

کشور ایران به عنوان کشوری که از لابلای اسطوره ها و اساطیر قدیمی گرفته تا واقعیتهای تاریخی دور دست، با حضور همیشگی زنان در کنار مردان توام بوده است این روزها اما از مشارکت مطلوب زنان در امور برخوردار نیست. سطوح مدیریتی و لایه های ارشد سیستم اداره کشور اعم از حوزه قانونگذاری، اجرا، نظارت و قوه قضاییه، شاهد حضوری فعال از زنان نیست و در نتیجه طبیعی است که با وجود قلت حضور و غلبه ی حضورنداشتن، عملکرد قابل توجهی نیز از جایگاه مدیریت ارشد زنان در سطوح کلان قابل ارائه نباشد.

دولت آقای احمدی نژاد اگرچه که با فراز و نشیب های خواسته و ناخواسته ای که مواجه بود، میراث های تلخ فراوانی از خود به جای گذارد اما در زمینه ی فعالیت زنان، با چند عملکرد ویژه و مطلوب از تاریخ عبور کرد. معرفی وزرای زن که برای اولین بار در تاریخ کشور صورت گرفت اگرچه که پایان مطلوبی نداشت اما برای شکستن این تابو، گامی بزرگ بود. تصویب ارتقای مرکز مشارکت زنان در نهاد ریاست جمهوری، به معاونت، که در اواخر ریاست جمهوری ایشان صورت گرفت نیز گام موثر و تاثیرگزار ماندگاری بود که حالا با انتصاب شایسته ای که در این جایگاه شده است هر روز امیدوارتر به تاثیر و تحولات در حوزه زنان می شویم. اما نمی توان نادیده گرفت که مشارکت عمومی زنان در فضای سیاسی 8 سال اخیر، رو به افول گزارده و تلاشهای زیادی که در دوران قبل از دوران اقای احمدی نژاد در حوزه مشارکت عمومی زنان شده بود در این هشت سال رو به خاموشی گزارد.

دولت تدبیر و امید، که به واقع، مامن امیدهای پیچیده و بزرگی در روزهای پس از روی کار آمدنش شده است، بنظر می رسد در دو حوزه بسیار چالش برانگیز اما در عین حال امیدوار، فضای سختی را پیش رو خواهد داشت. حوزه مطالبات دانشجویی و حوزه مطالبات زنان.

در بخش حوزه دانشجویی، مراسم روز 16 آذر امسال در دانشگاه شهید بهشتی که بی شک یکی از پرشورترین مراسم های روز دانشجو در سالهای اخیر بود را می توان سرآغاز راه روشنی دانست که تعاطی افکار، تعامل دو سویه، گفتمان، عدم خفقان، آزاد اندیشی، احترام به عقاید متفاوت، آستانه تحمل و عباراتی از این دست را در دل خود به ارمغان آورد، و یادآور دوران شکوفایی حرکتهای مستقل و صادقانه و آزادانه و تاثیرگزار حرکتهای دانشجویی در سالهای پیش از این است که خود نوید بخش حرکتهایی نوین و افقهایی روشن است

اما در حوزه زنان، اگرچه که اموری همچون طرح جمعیت و تعالی خانواده (و بخشهای نامطلوب در حوزه زنان)، قانون افزایش مرخصی زنان(و تاثیرات گسترده منفی در دراز مدت در خصوص اشتغال زنان)، قانون فرزندخواندگی( و فجایع مطروحه در آن برای ازدواج فرزندخوانده با والد و والده) و یا حتی بیلبوردهای اخیر سطح پایتخت در جریان است و مرتب بیم و امیدها را کم و زیاد می کند؛ ولی مشارکت همگانی جامعه زنان را می طلبد تا با تدبیری تاریخی، عرصه فعالیت زنان در کشور را متحول نمایند و حال که فضا برای تعادلی در این زمینه فراهم شده است، مشارکت گسترده جامعه زنان در کنار مدیریت مدبرانه ای که بر فضای فعلی مدیریت حوزه زنان حاکم است دستاوردی غنی باشد برای دختران این سرزمین که امیدهای روشن فرداهای این سرزمینند.

 

مرتبط:

 *ضمن تبریک به سرکار خانم مولاوردی، اما از بعد از رویت خبر، چشمانم متحیر مانده که اگر تاکنون عضویت که هیچ، مدیریت این شورا به عهده معاونت زنان ریاست جمهوری نبوده پس اعضای این شورا متشکل از چه کسانی است؟

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
قسطاس

سلام اخبار مربوط به زنان از سوی یک سردفتر خانم و با محوریت خانم معاون و عضویت ایشان همه و همه خبر از اتفاقات خوب اینده می دهد

حسینی-30 دماوند

باسلام وتشکر همکار محترم، اگر برایتان امکان دارد قدری فونت مطالب زیبایتان را بزرگتر کنید تا بنده کم بینا نیز بتوانم ازآن بهره مند شوم.به تعبیر دیگر"به من عاجز کمک کنید" با تشکر وعرض پوزش