گزارش سرکار خانم مولاوردی؛معاونت ریاست جمهور از سفر به ایلام

ایلام، عروس زاگرس

سفر یک روزه دولت به استان ایلام که مشهور به عروس زاگرس و سرزمین لاله های ماندگار است به انجام رسید.ایلام همیشه برای من یادآور سه مورد است:جنگ و بمباران که بیشتر نام دهلران تداعی گر آن است، زیارت عتبات عالیات؛ بواسطه مرز مهرانش وخودکشی زنان و دخترانش آنهم از نوع خودسوزی، اما در این سفر خاطره ای دیگر از این استان زیبا در ذهنم نقش بست و آن تصویری از طبیعت بکر با جاذبه های تاریخی و گردشگری آن است که شباهت عجیبی با آذربایجان وکردستان زیبا دارد، بماند که هر سه این استان ها در کمتر برخورداری از مواهب توسعه علیرغم ظرفیت ها و پتانسیل های فوق العاده خود نیز از وضعیت مشابهی برخوردارند.

 

دیدار با مردم شهرستان سیروان به نمایندگی از رییس محترم جمهور

دیدار با مردم عزیز و پرتلاش شهرستان جدید التاسیس سیروان به نمایندگی از رییس محترم جمهور از جمله برنامه های من در این سفر فشرده یک روزه بود.بعد از مراسم استقبال مسئولان شهرستان با امام جمعه محترم شهرلومار(مرکز شهرستان)دیدار و گفتگو انجام شد و بعد از ادای احترام و نثار گل به مزار شهدای گمنام که اخیرا در تنها پارک این شهر به خاک سپرده شده اند، با همراهی امام چمعه لومارعازم روستای تاریخی سرابکلان شدیم.مسئولان و مردم زحمتگش این روستا که جزو میراث فرهنگی به ثبت رسیده است برای جابجایی واسکان در سایت جدید منتظر تخصیص اعتبار لازم از سوی دولت هستند.سپس عازم منطقه عرب رودبار شدیم وبا مردم سه روستا از پنج روستای بالادست طرح سد و نیروگاه سیمره در این منطقه که در نتیجه آبگیری کامل روستاهایشان زیر آب خواهد رفت دیدار وگفتگو انجام دادم واز نزدیک در جریان مشکلات ومطالباتتشان قرار گرفتم. تسریع در تخصیص اعتبار لازم برای اسکان وتعیین تکلیف این عزیزان که سالهاست درگیر آن هستند مطالبه ای جدی بود که به نظر می رسد جزو مصوبات 44گانه چهارمین سفر استانی دولت باشد.

همچنین تسریع در اجرای فاز دوم بزرگراه ایلام- حمیل- کرمانشاه و خارج کردن این شهرستان از بن بست؛ احداث ایستگاه پمپاژآب رودخانه سیمره و تسریع در اجرای پروژه تامین آب هکتارها اراضی کشاورزی و باغات و شبکه آبیاری سیروان، تعریض جاده اصلی شهرکه نقاط حادثه خیز آن مدام قربانی می گیرد از دیگر خواسته های اختصاصی مردم این شهرستان بود و باید توجه لازم به زیرساختهای عمران و آبادانی ،توسعه شهرک صنعتی،گسترش بخش انرژی و برق،توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و دامپروری ،توسعه آموزش عالی و...را به آن افزود که این موارد کمابیش خواسته مشترک تمام شهرها واستانهاست.


برنامه پایانی دیدار با مردم سیروان سخنرانی در جمع مردم پرشور لومار در مسجد جامع این شهر بود که بعد از صحبت های فرماندار و رییس شورای شهر در خصوص برنامه های دولت تدبیر و امید در حوزه های اشتغال ،تولید، نظام سلامت و بهداشت و درمان، دیپلماسی خارجی و لغو تحریم ها، تامین کالاهای اساسی و امنیت غذایی مردم سخنانی را ایراد کردم و از مردم خواستم که در این مرحله از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ودر سوق دادن منابع واعتبارات به سمت اقدامات اساسی و زیرساختهای عمرانی وتوسعه ای کشور به کمک دولت بشتابند و تحت تاثیر برخی دلواپسی ها و تخریب ها قرار نگیرند.

طبیعت ناب سیروان

از ابتکارات این قسمت از سفر صرف ناهار در فضای باز و در دل طبیعت و در جمع گرم و صمیمی مسئولان ومردم خونگرم و زیر درخت بلوطی بود که سن آن حدود 400سال تخمین زده می شد.خشکسالی جنگلهای زاگرس خود حکایت دیگری است واز برنامه های پیش بینی شده برای ریاست جمهور بازدید از جنگلهای بلوط بود که هکتارها از آن در معرض این آسیب قرار گرفته اند و کارشناسان راهکارهایی را برای مقابله با آن پیشنهاد داده اند.

 

شرکت در کارگروه تخصصی زنان و خانواده در ایلام
بعد از خداحافظی با مردم شریف سیروان جهت شرکت در کارگروه تخصصی زنان وخانواده که از برنامه های ثابت سفرهای استانی است عازم ایلام شدیم.در این کارگروه که روسای دستگاههای اجرایی استان و مشاوران امور زنان وخانواده دستگاهها ونیز فرمانداران و مشاورانشان حضور داشتند گزارشهای جامعی از وضعیت زنان استان در حوزه های مختلف ارائه گردید. برخوردار نبودن از کمترین امکانات و فرصتهای فرهنگی،هنری،تفریحی،ورزشی،توان افزایی و توانبخشی و...از جمله پارک بانوان،باشگاههای ورزشی واستخر بانوان، کانون های فرهنگی اجتماعی که این کانون ها در سالهای اخیر به تعطیلی کشانده شده اند،مراکز مشاوره، پزشکان متخصص و....مواردی هستند که تقریبا در تمام سفرهای استانی مطرح می شوند وفصل مشترک همه زنان و دختران در مناطق کمتر برخورداراست.حتی دختران ایلامی به این هم راضی بودند که فقط چند ساعت به کارتنها کتابخانه عمومی شهراضافه شود!!! تا آنها با فراغت بال بیشتری به مطالعه وتحقیق بپردازند واز همه مهم تر اشتغال خواسته اول و آخر جوانان وخانواده هایشان بود که درهرخانواده ای سه الی چهار فرزند آماده ورود به بازار کار وجود دارد و به نظر می رسد در تدوین بسته های اجرایی اشتغال پایدار که در دستور کار شورایعالی اشتغال قرار دارد باید سرعت بیشتری داد.

مصوبات 44 گانه سفر به ایلام

با اجرایی نمودن مصوبات 44گانه این سفر و تخصیص اعتبارات لازم امید است مشکل اشتغال بخشی لز جوانان حل شده وبا فراهم نمودن زیرساختهای لازم برای توسعه وعمران استان وبهبود وضعیت وارتقای کیفیت زندگی زنان و دختران در مقابله با پدیده خودکشی وخودسوزی هم گامهای اساسی برداشته شود.

 

/ 3 نظر / 20 بازدید
لطیف فلاحی

سلام همکار بزرگوارم خانم سهرابی ایلام به حق یکی از زیباترین وبهترین استانهای غرب کشور است بعد از لرستان "کردستان وایلام دو استان زیبا ودیدنی هستند اما من خودم به شخصه دوستدار ایلام ومردم شیرین زبان آن دیارم هر چند که فاصله ای بین سکونت این حقیر تا ایلام نیست اما صرفا یکبار به این منطقه رفته ام امیدوارم فرصتی باشد وسعادتی نصیبمان شود دوباره ایلام را از نزدیک ببینبم .

نوبخت

سلام و عرض ادب / من موندم چرا در مقابل بعضی دلواپسیها اینهمه دلواپس شدن و اعضاء مختلف دولت به عناوین مختلف بطور مکرر عکس العمل نشون دادن ؟؟!!! مگه نه اینکه شعار میدادن هر قشری حق انتقاد داره؟ پس چرا هر انتقادی رو تخریب قلمداد میکنن و منتقدین رو بدون استثناء قرار دادن بی سواد و مغرض میخونن ؟؟!!! متاسفانه این دولت هم مثل دولت سابق ظرفیت انتقاد رو نداره و هر کس ظرفیت انتقاد نداره امید به اصلاحش کمه / هر کس که فقط از اقدام خودش تعریف و تمجید میکنه و اون رو غیر قابل انتقاد میدونه کارش ایراد داره / امیدوارم حدس بنده اشتباه باشه / امیدوارم روزی بیاد که به معنی واقعی کلمه انتقاد پذیر باشیم و به جای تخریب منتقدان در صدد اصلاح اشتباهات خودمون باشیم .

ساداتی ندای قلم

سلام وارادت بنده نیز دلواپس - دلواپسیهای دلواپسانم همچون هزاران پرونده قضائی فساد مالی واداری که تحت هیچ عنوان سرانجامی نخواهد داشت چون دلواپسی زیادی درپس پروندها وجود دارد دلواپس شرکتهای واگزارشده تامین اجتماعی به فرد وگروه خاصی هستم دلواپس قراردادهای کلان با گروه خاص که تحت هیچ عنوان کسی حق ندارد بپرسد - دلواپس ورود خودروهای بی حساب وکتاب هستم دلواپس انتقادهای بی پاسخ هستم کلاا دلواپس سوریه ولبنان وعراق و افغانستان و اوکراین به غیر از ایران هستم