دیدار و گفتگوی سفیر آلمان با سرکار خانم مولاوردی معاون رییس جمهور

در این ملاقات که با همراهی مدیر کل غرب اروپای وزارت خارجه و مسئولین کنسولی سفارت آلمان برگزار شد؛ شهیندخت مولاوردی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان؛ جایگاه آلمان در اتحادیه اروپا و ایران در خاورمیانه را عامل مناسبی برای ارتباط سازنده در روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دانست.


بارون نیکائیل فون اونگرن، با تبریک انتصاب مولاوردی به سمت معاون رییس جمهور، اذعان داشت: دولت آلمان در حال برنامه ریزی برای تشکیل دولت ائتلافی آینده است. اگرچه محوریت دوحزب در خصوص مباحث زنان بیشتر به امور اقتصادی معطوف می باشد؛ اما بحث زنان در جامعه ما بحث پویایی است و سعی ما بر این است در کشور از پتانسیل زنان با تحصیلات عالی بهره مندی بهینه شود.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در ایران نیز با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید سعی بر این است با تغییر رویکرد در سیاست خارجی شاهد تعامل سازنده و به دور از تنش با کشورهای دیگر از جمله آلمان باشیم. بدیهی است که طرف های مقابل هم باید راه را برای ارتقاء تفاهم و همکاری هموار نمایند. مولاوردی ضمن اشاره به تحولات اخیر در جریان مذاکرات هسته ای و توافقات حاصله بر نقش مذاکره و گفت و گو علیرغم اختلاف نظرها تأکید کرد و آن را بازی برد- برد و از موضع احترام متقابل و اصل برابری دانسته و ابراز امیدواری کرد در آینده شاهد توافق نهایی و جامع بین طرفین با این نتیجه باشیم و در زمینه گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی و فرهنگی، متعاقب آن گام برداریم.
سفیر جدید آلمان ضمن پیشنهاد عدم انحصار همکاری های متقابل دوکشور در بحث هسته ای؛ تاکید کرد، به دیگر مقوله ها از جمله بحث زنان توجه بیشتری شود.
معاون رییس جمهور با اشاره به ارتقاء مرکز از مشاور رئیس جمهور به معاون رئیس جمهور در پایان دولت قبل، گفتمان اصلی دولت جدید را اعتدال و ماموریت اصلی آن را، تحقق توازن و تعادل جنسیتی در کلیه جنبه های زندگی زنان برشمرد و امیدواری داد با پرهیز از افراط و تفریط، زنان به جایگاه اصلی خود نزدیک شوند.
وی با اشاره به ماموریت معاونت، مبنی بر توانمند سازی زنان و خانواده و جلب مشارکت زنان برای حل مشکلات جامعه، مشارکت زنان در حوزه های مختلف را با توجه به نیمی از سرمایه انسانی بودن آنان؛ قابل ملاحظه دانست و گفت: این مشارکت؛ فقط نیاز زنان در یک جامعه نیست، بلکه نیاز کل جامعه است. لذا کلیه پروژه ها باید با این هدف انجام شود.
بارون نیکائیل فون اونگرن گفت: در کشور آلمان برداشت مناسب و درستی از وضعیت اجتماعی زنان ایران وجود ندارد. از این رو پیشنهاد می کنم جهت بازتاب تحولات زنان در کلیه عرصه ها حتما تعامل ما با این معاونت برقرار باشد.
او نهاد زنان سازمان ملل متحد را چارچوبی مناسب برای تحقق حقوق زنان و دارای محوریت خاصی در سازمان ملل دانست و افزود: کشور من نیز مانند سایر کشورها جهت توسعه حقوق بشر باید به این نهاد گزارش دهد و با آن تبادل نظر داشته باشد. از این رو ما پذیرای هرگونه پیشنهاد سازنده از جانب ایران می باشیم و در راستای برنامه های طراحی شده در آینده شما نیز همکاری خود را اعلام می داریم.
مولاوردی ضمن استقبال از همکاریهای دوجانبه، آمادگی خود را برای اعزام و میزبانی از هیات آن کشور در سطوح عالی رتبه و کارشناسی و همچنین انعقاد تفاهم نامه مشترک در امور زنان و خانواده اعلام کرد.
او در پایان ضمن اشاره به اهمیت توسعه روابط بین المللی، ابراز امیدواری کرد در راستای ماموریت این معاونت، با برنامه ریزی درست، تعاملات درست و سازنده با سایر کشورها در حوزه زنان ایجاد شود. 
معاون رییس جمهور با اشاره به اهمیت گفتمان در چارچوب سازمان ملل، و نقش اجلاس کمیسیون مقام زن که هر ساله در نیویورک برگزار می شود، بر تلاش جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشبرد اهداف مشترک تاکید کرد

/ 0 نظر / 15 بازدید