سرانجام اجبار قانونی دفترخانه ها به درج رقم ارزش منطقه بندی در معاملات مردم!!!

بی تردید رسانه ها و مردم معمولی نمی دانند این درج رقم غیرواقعی در سند مردم از یک اجبار قانونی آغاز شد که همچنان برای دفترخانه ها الزام و سیطره دارد
بی شک بعد از خواندن خبر زیر اولین چیزی که به ذهن مردم می رسد سوال از علت اینکار سردفتر مربوطه است! کاری که بنیادش از خود الزامات قانونی و حاصل بخشنامه ها و ایین نامه ها و دستورالعملهایی است که تصریح به درج غیرواقعیت در اسناد رسمی دارد.
بی تردید اگر مردم هم این موضوع را بدانند و اطلاع رسانی بشود، حتمن توجیه نخواهند شد. آخر کجای دنیا، سند رسمی الزام آور، لازم اجرای مستحکم با دروغ درآمیخته می شود به قید مصلحت؟
در مضرات اجبار دفترخانه ها به درج رقم غیرواقعی (که می تواند بنیان درج غیرواقعیت های مستمر و امثال این اتفاق باشد،) اگر همین یک مصداق، را هم در نظر بگیریم زیاده است. بسیار هم زیاده است. بگذریم که مصادیق متعدد دیگری نیز امکان وقوع دارند
آیا وقت آن فرا نرسیده که عدالت در این زمینه نیز ورود جدی کند و با رفع این نقیصه، و اجازه دادن به دفترخانه ها به درج رقم واقعی نقل و انتقالات مردم، از تکرار چنین خسارتها و بجای ماندن چنین فجایعی پیشگیری کند؟
وقتی در فسادهای میلیاردی، الزامات و اجبارات به دفترخانه ها نیز دست متخلفان را گشاده تر می کند برای اججاف در حق بیت المال و گریز از قانونمندی و رعایت حقوق مردم.
وقتی بخشنامه ها و آیین نامه ها و دستورالعمل ها حقوق عامه و بیت المال را هم نشانه می گیرد و تا پای فسادهای چند میلیاردی نیز شهامت مندانه پیش می تازد ...
این هم سرنوشت الزام دفترخانه ها به درج دروغ در اسناد نقل و انتقال مردم، که کاملن قانونی است!
اما خبر از این قرار است:
رمز گشایی از معامله صوری 8 هزار میلیاردی بابک زنجانی
 
 
در پرونده بزرگ فساد در حوزه نفت و بدهکاری نفتی زنجانی مشخص شد، فردی به نام "بابک زنجانی" به وزارت نفت حدود 2.5 میلیون یورو بدهکار است و در ازای آن تنها یک چک داده است. اما در ادامه مسیر رسیدگی به پرونده این فرد مشخص شد پرونده‌ها و شاخ و برگ‌های متعددی وجود دارد که هر کدام یک به یک در حال فاش شدن است. یکی از این پرونده‌ها یک "معامله صوری" است که میان یکی از شرکت‌های بابک زنجانی، نفت و خود بابک زنجانی رخ داده است.

فارس در گفتگو با یک منبع آگاه این معامله صوری و قلابی به ارزش 8 هزار میلیارد تومان را تشریح کرد و نوشت: شرکتی با نام "س.ت.ب" صاحب پروژه‌ای با نام "ایران زمین" بود. پروژه‌ای که در خیابان ایران زمین قرار بود یک مجتمع تجاری باشد. بابک زنجانی در سال 1390 زمین این پروژه را به مبلغ 225 میلیارد تومان خریده بود و توانسته بود جواز ساخت مجتمع تجاری بر روی این زمین را بگیرد.


در نیمه اول سال 92 این زمین از سوی کارشناسان به رقم 800 میلیارد تومان کارشناسی می‌شود اما بابک زنجانی به این رقم اعتراض می‌کند. تنها چند روز بعد این ملک مجدد کارشناسی شده و این بار رقم 1700 میلیارد تومان برای آن تعیین می‌شود که از سوی بابک زنجانی مورد موافقت قرار می‌گیرد و چند روز بعد از این کارشناسی و تعیین قیمت "شرکت س.ت.ب" این ملک را به "شرکت ت.پ.ک" که از شرکت‌های وابسته به نفت است به قیمت 1700 میلیارد تومان می‌فروشد.

اما نکته قابل توجه این است که همان روز و در همان دفترخانه به خصوص که از پیش و از سوی یک واسطه تعیین شده بود این ملک این بار به قیمت 8 هزار میلیارد تومان و از طرف شرکت ت.پ.ک به شخص بابک زنجانی واگذار می‌شود. در این میان هیچ پولی از بابک زنجانی بابت این نقل و انتقال گرفته نمی‌شود و بابک زنجانی این ملک را به عنوان ضمانت نقد شدن چک 2.5 میلیون یورویی خود به نفت واگذار می‌کند.

اما باید به این نکته توجه داشت که سر دفتر مورد نظر به نام "م.خ"  و همچنین فرد واسطه به نام "ح.ن" به ترتیب 8.5 و 2.5 میلیارد تومان از بابک زنجانی برای ثبت این معامله رشوه می‌گیرند. سردفتر ارزش معامله را 700 میلیون تومان یعنی یک هزارم رقم واقعی معامله قید می‌کند و به این ترتیب و با توجه به رقم 700 میلیون تومان دیون دولتی را به صندوق بیت‌المال واریز می‌کند.
به نقل از تعامل نیوز.
 
/ 3 نظر / 45 بازدید
امینی

سلام و عرض ادب . امید است این انعکاسات و بیانات توجه آقایان برای حفظ حقوق مردم و بیت المال و رفع خلاء های سوء استفاده را جلب کند .

هادی

سلام. واویلا

دفتریار از اهواز

بنده شنیدم در یک پرونده ای که سردفتر مرتکب اشتباه شده بود و به جبران خسارت محکوم، وی در دفاعیه خود نوشته بود بنده سندی را امضا کردم که در آن مبلغ مورد معامله طبق قانون و ارزش منطقه بندی یک میلیون تومان تعیین و ثبت شده است حال اگر محکومم شماره حساب را اعلام بفرمایید برای واریز یک میلیون تومان ارزش ششدانگ ملک!