وقایع مهر: حکومت نظامی - محاکمه به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و باقی قضایا

مرور و مطالعه تاریخ یکی از بزرگترین معلمان بشری بوده و هست که تدبر و تامل روزانه در آن احساس عمیق تجربه ارزشمندی را در انسان زنده می کند. امام علی(ع) در خطبه181 تهج البلاغه می فرمایند: "برای شما در تـاریـخ قـرون گـذشـته درس های عبرت فراوانی وجود دارد. کجایند عـمـالـقـه؟ کـجـایـنـد فـرزنـدان آن هـا؟ کـجـایند  فرعون ها و فرزندانشان؟"

 بد نیست کمی از ثبت آنی و سامانه و سند و محضر و دفترخانه و فضای حاکم بر انتقادات و اتفاقات شگفت آور این روزها، از سامان و سامانه و همه فاصله بگیریم و کمی تاریخ و اتفاقات روزانه مصادف با امروز را بخوانیم که هیچ ربطی به ثبت آنی و نا آنی نداشته باشد. باشد که از رستگاران باشیم.

این وقایع را توام با آهنگ تقویم تاریخ (که سالهای قدیم هر صبح زود از رادیو پخش می شد) بخوانید و در لذت مرور تاریخ سهیم باشید.

سی ام مهرماه سال 1342: حکومت نظامی که در 15 خرداد 1342 در تهران برقرار شده بود، لغو شد.

سی ام مهرماه سال 1342: محاکمه 7 نفر از مؤسسین نهضت آزادی ایران به اتهام اقدام علیه امنیت کشور در یک دادگاه ویژه نظامی در پادگان عشرت‌آباد آغاز شد.

سی ام مهرماه سال 1330: مصدق ـ نخست وزیرـ و ترومن ـرئیس جمهور امریکاـ در کاخ سفید ملاقات کردند.

سی ام مهرماه سال 1302: کابینه دوم میرزا حسن خان مشیرالدوله که در 23 خرداد تشکیل شده بود، پس از 4 ماه سقوط کرد.

سی ام مهرماه سال 1293: نیروهای هندی انگلستان، ِشهر آبادان را به بهانه حفاظت از شرکت نفت ایران و انگلیس اشغال کردند.

سی ام مهرماه سال 1290 : نخستین گروه از نظامیان هندی و انگلستان در بوشهر پیاده شدند.

 

سی‌ام مهرماه سال 1392 : ...........

به این می اندیشم که چه روز پربرکتی بوده روز 30 مهرماه سالهای ایام روزگار! خدایش پرپرکت تر بدارد! و امروز هم سی ام مهرماه 1392 است که تا شب وقت باقی است که برگ زرین یا ننگینی به آن اضافه شود.  

/ 3 نظر / 19 بازدید
نوبخت

عجب پر برکت !! یه جاش یکی سقوط میکنه ، دو جا دیگش هندیا مملکتو گرفتن ، یه جا دیگش مبارزین رو محاکمه میکنن ... خدا روز 30 مهر رو ازین به بعد از این دست بلایای پربرکت مصون بداره ان شاالله

امینی

سلام . عجب ماهی است ماهی مهر . یادآوری اش انسان را به فکر فرو می برد . چقدر تاریخ حیرت انگیز است . عجب احوالیه .

دفتريار76

سلام .ديروز پستتان را خواندم نظر ندادم .چون صفحه نظرات را برايم باز نكرد .امروز نظر مي دهم ومي گويم هنوز كه در اخبار چيز خاصي اعلام نشده شايد اخبار سري باشدشايد هم هيچ اتفاقي نيفتاده باشد. به هرحال تا سال ديگر وسي ام مهر 93 منتظر مي مانم .